Поліграф

11-28-2016

Поліграф
Відволічемося на час від бідного, потіючого і тремтячого обвинувача, оточений навколо проводами Полиграфа, і поміркуємо трохи про те, хто йому влаштовує це випробування – про потенційного роботодавця. Наскільки ефективні його дії?

По-перше, спеціальність «поліграфолог» отримують разом з погонами в досить обмеженій кількості навчальних закладів. Як правило, людина, що проводить дослідження в якій-небудь компанії, – психолог, який закінчив короткострокові курси роботи на поліграфі. В гіршому випадку – співробітник HR-відділу (відділу кадрів): тоді за адекватність результатів взагалі не можна поручитися.

Крім того, проводити дослідження на детекторі брехні – заняття недешеве. Вартість вітчизняного поліграфа (типу «Дельта» або «Бар’єр») — від 4000 дол, американського (Lafayette, Stoelting) – від 12 тисяч дол. Додаємо витрати на навчання поліграфолога або оплату послуг запрошеного фахівця. Обстеження 1 людини (включаючи бесіду і обробку результатів) обійдеться компанії в 100-150 доларів.

Більшу частину відомостей, які отримає подібним чином роботодавець, дешевше було б зібрати через власну службу безпеки. Іноді дійсно спливають відомості, про які краще знати заздалегідь. Але разом з тим компанія втрачає в очах інших претендентів: з самого початку вона дає зрозуміти, що в спілкуванні зі своїми співробітниками має намір використовувати репресивні методи.

І може бути, це не так погано, що вам пропонують пройти перевірку на поліграфі. Принаймні, ви відразу розумієте, з ким маєте справу.