Гіпертонус і гіпотонус у дитини: норма або патологія?

0
19

Регуляція тонусу-складний процес, здійснюваний на рефлекторному рівні за участю всіх відділів мозку: стовбура, підкіркових ядер і кори, а також спинного мозку. Важливо, щоб він проходив без збоїв. Гіпертонус (м’язи занадто напружені) або гіпотонус (надто розслаблені) — для педіатра найперший і очевидний сигнал про те, що з нервовою системою дитини не все в порядку. А значить, потрібно вживати термінових заходів, щоб малюк міг нормально розвиватися.

спинний мозок

Знаходиться в хребті і являє собою довгий стовп нервової тканини. Цей стовп виконує два основні завдання:

  1. проводить сигнали, що надходять від різних органів і систем, в головний мозок і назад і служить, таким чином, сполучною ланкою.
  2. забезпечує обробку багатьох сигналів і відповідь на них, щоб не перевантажувати головний мозок. Наприклад, відсмикування руки при доторканні до чогось гарячого або гострого.

Як бачите, зв’язок нервової системи і м’язів пряма. Для того щоб дитина ріс і розвивався нормально, своєчасно і без проблем освоював нові навички, процес обміну інформацією повинен проходити бездоганно.

Джерело: shutterstock

гіпотонус-ніжне створення

При гіпотонусі шлях надходження інформації переривається, сигнал від головного і спинного мозку не викликає м’язового скорочення. Імпульси не надходять зовсім або настільки слабкі, що м’яз виявляється не в змозі виконати ту чи іншу функцію. Це означає, що руховий розвиток малюка буде гальмуватися, він не зможе вчасно опановувати всі необхідні навички.

гіпертонус-міцний горішок

Стан гіпертонусу м’язів-згиначів вважається нормою від народження до трьох місяців за умови, що дитина народжена в строк. Малюк 9 місяців знаходився в позі ембріона: руки і ноги притиснуті, кулачки зімкнуті, голова притиснута до грудей. Знадобиться якийсь час, щоб ці рефлекси пішли. Кроха навчиться контролювати свої рухи, і тонус нормалізується. Якщо гіпертонус не зник до 4 місяців, це вже серйозна проблема. Залежно від того, на якому рівні (спинний мозок, стовбур, кора головного мозку) стався вплив, можуть бути вражені руки, ноги або мова. Причин порушення м’язового тонусу багато: від вроджених аномалій до внутрішньоутробних інфекцій і проблем під час пологів.

Джерело: burda media

М’язовий тонус може бути і асиметричним, наприклад підвищеним в одній половині тіла, і нормальним або зниженим в іншій. Всі ці ознаки разом з іншими симптомами дозволяють лікарю правильно визначити, яка частина нервової системи постраждала і які можливі причини такого стану.

Лікар при огляді обов’язково оцінює м’язовий тонус немовляти і при необхідності направляє до невролога. Іноді може знадобитися дообстеження: нейросонографія, рентген хребта, консультації інших фахівців.доктор підкаже, чи потрібні медикаменти або масаж і, швидше за все, направить до фізичного терапевта (реабілітолога). Це людина, яка знає про м’язи і рух все! він розробляє індивідуальну програму реабілітації з урахуванням діагнозу і особливостей конкретної ситуації: як правильно тримати дитину на руках, які пристосування для перенесення можна використовувати, а які ні, які вправи робити, щоб певний навик міг розвинутися.

Джерело: shutterstock

Не намагайтеся вирішити проблему самі! зверніться до лікаря: він оцінить стан крихти і прийме адекватні заходи!

сигнал прийнятий?

При порушенні ланцюжка на будь-якому з рівнів м’язи будуть страждати в першу чергу. У нормі схема виглядає приблизно так:

  • рецептори отримують і передають далі інформацію про внутрішній або зовнішній вплив;
  • спинний мозок розшифровує ці дані і передає в головний;
  • через кору великих півкуль надходить наказ до певної дії.

Треба розуміти, що самі по собі гіпотонус і гіпертонус не хвороба. Це лише один із симптомів збою в роботі нервової системи, причину якого треба знайти і усунути.

Текст: наталія адамович. Консультант-катерина спекторенко, педіатр