Що таке prx терапія суглобів

11-11-2020

 

Остеопороз суглобів-захворювання, при якому знижується щільність кісток в місцях суглобових поверхонь. Далі дегенеративні процеси зачіпають і сам хрящ. Відбувається стрімке вимивання кальцію з організму, зростає ризик перелому і зміщення. Найчастіше хвороба вражає великі суглоби-тазостегнові, колінні. Це пов’язано з підвищеним навантаженням на них. Середні і дрібні суглоби (гомілковостопні, ліктьові, плечові, променезап’ясткові) схильні до остеопорозу рідше. Хочемо порекомендувати почитати про PRX терапия суставов   на сайті , а також прокунсультуватися з лікарем .

Найпоширеніша причина виникнення остеопорозу-порушення кальцієвого обміну на тлі будь-яких інших хвороб. Друга-збої в процесі регенерації кісток, тобто в діяльності тих клітин, які відповідають за оновлення кісткової тканини.

Фактори, що підвищують ризик «придбати» таку хворобу, можна умовно поділити на дві групи: залежні від людини і незалежні.

Підступність остеопорозу полягає в тому, що за лікуванням люди звертаються, коли вже пішли серйозні дегенеративні процеси в суглобах. Це пов’язано з тим, що на перших стадіях немає ніяких ознак хвороби. Помітні тільки ознаки дефіциту кальцію, на які мало хто звертає увагу:

У міру розвитку хвороби людина починає відчувати болі в суглобах. Спочатку вони відчуваються вранці, відразу після сну. Це називається «ранкова скутість рухів « — важко встати з ліжка і»розійтися». Біль виникає і при незвично сильних для людини фізичних навантаженнях.

Якщо і ці ознаки залишаються без уваги, то далі біль в суглобах переходить в тривалу, а потім – в постійну. Вона стає сильнішою. Якщо остеопорозом вражений тазостегновий суглоб, то біль може віддавати в пах, а якщо колінний, то – на всю ногу.

На останніх стадіях відбуваються переломи і зміщення навіть без сильного навантаження. Зазвичай саме тоді і виявляється остеопороз.

I

Щільність кісток в зоні зіткнення з суглобом порушена незначно, симптомів немає

Ii

Присутній слабкий біль, вночі зводить литкові м’язи, на рентгенографії видно деформації

Iii

Болі стають інтенсивніше, вже може деформуватися хребет і знизитися зростання, ризик переломів і зсувів дуже високий

Iv

На рентгенограмі кістки майже прозорі, людина відчуває сильні болі і часто не може нормально ходити і обслуговувати себе в побуті

Захворювання прийнято класифікувати на 4 групи:

Остеопороз різниться і тому, які суглоби вражені цим захворюванням. Розглянемо їх окремо.

Це найсерйозніший і найбільш частий вид – в 40% випадків остеопороз вражає саме тазостегновий суглоб. При ньому пошкодження тазостегнового суглоба можливі навіть при малих навантаженнях, а сам патологічний прочісування може поширюватися на відростки хребетних дисків, кістки черепа, ребра. У жінок остеопороз тазостегнових суглобів виявляється частіше, ніж у чоловіків, як і інші види цієї хвороби.

Характерні ознаки ураження тазостегнових суглобів:

При остеопорозі тазостегнових суглобів вище всього ризик зламати епіфіз стегнової кістки, шийку стегна, отримати травму вертлюжної западини (»сумки » суглоба).

Цей великий суглоб практично завжди знаходиться під навантаженням – і в динаміці, і в статиці. Тому дегенеративні процеси в ньому особливо небезпечні і при цьому найбільш часті. Найстрашніший наслідок остеопорозу-перелом шийки стегна. У молодому віці ще можна відновитися, але дуже довго і важко – реабілітація займає в середньому рік. Всього 8% людей повертаються до нормального життя. А якщо шийку стегна зламає літня людина, він залишиться інвалідом (75% випадків) до кінця життя. Можливий і летальний результат такої травми-20% випадків.

Остеопороз колінного суглоба може бути і у дітей, але в більшості випадків він проявляється у людей після 50 років. На ранніх стадіях немає зовнішніх змін, і зазвичай людина помічає, що щось не так, коли втрачено вже 30% кісткової маси. Колінний суглоб схильний до остеопорозу найбільше у огрядних людей, у тих, хто займається травмонебезпечними видами спорту (боротьба, хокей, футбол) або, навпаки, постійно сидить як на роботі, так і вдома.

Симптоми остеопорозу колін по стадіях:

I стадія: симптомів немає, можуть з’являтися лише загальні ознаки дефіциту кальцію, описані вище.

Ii стадія: коліна реагують болем на зміни погоди, болять після довгої ходьби. Це слабкий дискомфорт, який зазвичай не насторожує. У рідкісних випадках вночі трапляються судоми в ногах.

Iii стадія: відчувається сильний біль в ногах, особливо виражена вранці. Вона присутня як при навантаженнях, так і в спокої. Коліна набрякають, пацієнти чують в них хрускіт.

Iv стадія: коліно сильно збільшено в розмірах, суглоб атрофований, змінений зовнішній вигляд ноги. Це фактично інвалідність.

Це регіонарна різновид остеопорозу, тобто він не поширюється по всьому тілу, а локалізується тільки в плечах. Причинами його часто служать системні і аутоімунні хвороби-ревматизму, червоний вовчак, рахіт, склеродермія (системного характеру). Провокують це захворювання і патології внутрішніх органів, наприклад, загальна інтоксикація, печінкова і/або ниркова недостатність. Часто остеопороз плечового суглоба розвивається після операції або травми в цій області, на тлі онкології (аденома, саркома та ін.).

Порушення в роботі плечового суглоба людина зазвичай помічає на пізніх стадіях. Перша ознака-це хронічна або гострий біль в плечах. Може супроводжуватися онімінням м’яких тканин, порушенням рухової функції. Зазначені симптоми тільки посилюються. Біль заважає спати, робити звичні справи. Найсильніша біль-вранці, вона стихає або проходить, якщо трохи посувати плечем. У міру прогресування хвороби біль в плечі стає постійною і посилюється.

Стопа і гомілковостопний суглоб приймають на себе все навантаження, коли ми ходимо. Тому тут один з найвищих ризиків травмування і розвитку різних хвороб, включаючи остеопороз, який зустрічається дуже часто. Він призводить до зниження або припинення працездатності, може стати причиною незворотних змін в суглобової і навколосуглобових тканинах ніг. А це прямий шлях до інвалідності.

Зазвичай остеопороз голеностопа яскраво виражений. Це сильні болі, які купіруються тільки найпотужнішими знеболюючими з числа безрецептурних. У міру прогресування кістки стоншуються настільки, що можливий перелом навіть просто під час ходьби. Людина постійно відчуває біль в ногах як при навантаженні, так і в спокої. Розвивається так звана «компенсаторна хода», тобто вона змінюється, щоб компенсувати важкі симптоми. Людина починає вигинати ноги з метою не відчувати біль. Це може привести до довічної деформації кісток стопи і гомілкових. Особливо якщо остеопороз присутній кілька років без лікування.

Інші симптоми остеопорозу гомілки:

Це рідкісний вид остеопорозу, який розвивається зазвичай в літньому віці і/або на тлі травми ліктя. Це пов’язано з тим, що в лікті є сильний зв’язковий апарат і що ця частина тіла не схильна до високих навантажень. Виявляється зазвичай, коли вже присутні незворотні деформації. Симптоми:

Якщо ви помітили у себе ознаки такого захворювання, потрібно звернутися до терапевта, травматолога або ревматолога. Лікар проведе первинний огляд і направить на обстеження. Найшвидший, комфортний і інформативний метод-ультразвукова денситометрія. Буквально за пару хвилин робиться висновок про щільність кісткової тканини у всьому організмі.

Можуть призначатися:

Якщо підозрюється вторинний тип остеопорозу, проводять диференціальну діагностику для виключення тих хвороб, які можуть бути його причиною.

Лікування остеопорозу тривале, може розтягнутися на кілька місяців. Воно проводиться комплексно-коригується дієта, призначаються спеціальні препарати і фізіотерапія. Основні завдання, які повинен вирішити лікар, – це скорегувати кальцієвий обмін, усунути біль, підвищити щільність кісток, не допустити ускладнень.

Необхідно відмовитися від алкоголю, кофеїну, кинути палити або значно скоротити число викурених сигарет (мінімум удвічі). Обов’язково потрібно вживати багату кальцієм їжу. 

Крім кальцію, потрібні фосфор (800-1000 мг на добу), магній (від 400 до 800 мг), мідь (3 мг), вітамін d (400 міжнародних одиниць), вітаміни групи в, а, с, к, фолієва кислота.

Харчуватися потрібно дрібно, 4 рази на день і невеликими або середніми порціями. Важливо їсти в один і той же час.

Важливо! для кращого засвоєння кальцію з їжі потрібні помірні фізичні навантаження.

Раціон повинен включати 100-150 г білка, не більше, інакше будеПеревантажений шлунково-кишкового тракту. Щоб отримувати достатню кількість вітаміну d, не потрібен інтенсивний загар. Досить щодня гуляти по 30 хвилин під неяскравим сонцем.

Лфк дає дуже хороший ефект. Зміцнюється м’язовий корсет, стимулюється кровообіг в суглобах. Підбирати перелік вправ повинен лікар строго індивідуально. Однак те, що корисно для всіх, без винятку, — це плавання в басейні.

Основні ліки, які застосовуються в рамках терапії:

Комплекс фізіотерапевтичних заходів включає загальний масаж, парафінотерапію, ультразвук з гідрокортизоном, магнітотерапію, лікування грязями, електрофорез з «новокаїном» (для зняття локального болю).

Ускладнення цієї хвороби – переломи навіть при малому навантаженні, найнебезпечніший з яких – перелом шийки стегна. Щоб виключити такі ускладнення, потрібно носити протектори для пошкоджених суглобів, уникати сильних фізичних навантажень і тих впливів, які можуть привести до травм (стрибки, біг та ін.).

Важливо! якщо ви приймаєте ліки, що дають запаморочення, обговоріть з лікарем можливість їх скасування або коригування дози. Коли паморочиться голова, є ризик впасти і отримати перелом.

В першу чергу потрібно якомога раніше звернутися до лікаря — як тільки буде перший дискомфорт в суглобах. Людям з групи ризику рекомендовано раз на рік проходити профілактичну денситометрію і здавати кров на кальцій. Останній аналіз потрібно регулярно здавати і в разі проходження тривалої терапії глюкокортикостероїдами і гормонами.

Важливо не зловживати алкоголем, їсти їжу, багату кальцієм, регулярно робити легку гімнастику, підтримувати вагу в нормі, обмежити кофеїновмісні напої.