Як вибрати сонячні батареї

3-14-2021

Сонячні батареї-це альтернативне джерело живлення. З кожним днем вони все більше входять в життя звичайних людей і використовуються для домашніх цілей. За допомогою такої екологічної функції можна отримувати електрику. Але незважаючи на їх невелику поширеність, вони вже активно представлені на ринку у великому асортименті. Різні види сонячних панелей відрізняються між собою способом роботи, можливостями, технічними характеристиками і терміном служби. На користь яких сонячні панелі зробити вибір?

Принцип роботи сонячної батареї

Яким чином можна генерувати енергію через сонячні батареї? сонячні панелі складаються і пластин, які покриті бором і фосфором. Коли на них потрапляє сонячне світло, пластина розжарюється і починає виробляти струм. У цьому випадку за допомогою брому створюються нульові частинки, а за допомогою фосфору – вільні електрони, під дією мідних шарів вони пересуваються і генерують електрику, в першу чергу сонячне. Це основний принцип дії сонячних панелей.

Ще однією особливістю отримання струму від сонячних батарей є вироблення постійної напруги, яке недостатньо за своєю потужністю для обслуговування електроприладів в будинку. Тому обов’язковою умовою є установка і підключення інвертора, який переробляє сонячний струм в постійний з потужністю 220 в.а якщо ви придбаєте ще й генератор, то він здатний накопичувати в денний час одержувану енергію від батарей і використовувати її вночі, коли немає сонячного світла. Це дозволяє здійснити безперебійну роботу.

Критерії вибору батареї

На ринку сонячних батарей представлений величезний асортимент товарів, що відрізняються між собою технічними характеристиками, виробниками, вартістю. Чи не професіоналу буде складно самостійно правильно вибрати, тому врахуйте наведені нижче рекомендації.

Якість і кількість елементів в модулі

Батареї складаються з певної кількості модулів, які виробляють напругу. Саме таким чином і визначається номінальна потужність. Кожен елемент-це фотодіод з кремнієм, потужність якого в роботі становить близько 0,5 вольт. Якщо взяти стандартний модуль, який складається з 36 елементів, то його загальна номінальна напруга буде 12 вольт, а в точці максимальної потужності – 18 вольт (36 послідовних елементів по 0,5 вольт). Причому на потужність також буде впливати і розмір кожного з вхідних в модуль елементів. Заряду 18 вольт буде вистачати для акумулятора (12-вольтового), а також буде залишатися різниця, яка піде на витрату в проводах і на втрати в контролері.

Відповідно, якщо модуль складається з 72 елементів, то він розрахований на більш високу номінальну напругу – 24 в. Але при виборі модуля з 72 елементами будьте уважні, так як є панелі з послідовно-паралельним з’єднанням, які не зможуть обслуговувати напругу більше 12в.це пов’язано з тим, що вони виготовлені з відходів квадратних сонячних елементів. Але зате і ціна у них на порядок нижче. Тому необхідна кількість елементів в модулі безпосередньо залежатиме від потреби системи – 12в, 24 в або 48 в.

За якістю панелі поділяються залежно від класу:

  • вища-grade a. При експлуатації таких батарей з часом ккд знижується всього на 5%.
  • 2.середнє-grade b. Після тривалого терміну використання потужність знижується до 30%.
  • низьке-grade c. Старіння батарей призводить до втрати потужності до 50%.

Якість і кількість модулів безпосередньо залежить від ціни сонячних батарей. При виборі обов’язково зверніть увагу на товщину елементів в модулі, так як потовщені дозволяють виробляти велику потужність і довше прослужать. Деякі покупці, намагаючись заощадити, вдаються до китайських батарей, де елементи і зовсім покриваються неякісним матеріалом з фольги. Тому фахівці радять відмовитися від такого варіанту, так як ця покупка виявиться витратою грошей «на вітер».

Напруга в точці максимальної потужності

Від чого залежить напруга і як його розрахувати? популярні панелі, представлені на ринку, монокристалічні і полікристалічні, володіють ефективністю від 12 до 19%. Якщо бути точніше, то ефективність елементів в 12% відноситься до батарей з більшою площею і потужністю в 100 вт. Чим нижче напруга, тим більше буде ефективність панелі, особливо якщо ви будете використовувати її з pwm контролером, так як з його допомогою можна знизити потужність батареї при роботі.

Наявність захисних діодів

Наявність захисних діодів збільшує вартість батарей, однак вони виконують функцію запобігання перегріву, затемнення окремих елементів і виходу системи з ладу. Якщо ви виберете більш дешевий варіант без захисних діодів, то при перегорання одного елемента вся батарея може прийти в непридатність. Тому враховуйте цю рекомендацію при виборі сонячних панелей.

Наявність з’єднувальних кабелів і роз’ємів

У величезному асортименті панелей також зверніть увагу на наявність геометричних роз’ємів і кабелів з’єднувальних. Зазвичай повний комплект входить в набір потужних пристроїв, а саме панелей з потужністю вище 70 вт. Слабші батареї не комплектуються додатковими спеціальними кабелями або роз’ємами. Однак їх наявність спрощує монтаж або дозволяє заощадити на додаткових витратах.

Як вибрати відповідну сонячну батарею

Раніше ми перерахували основні критерії, якими потрібно керуватися при виборі сонячних батарей. Найбільш важливими з них є: виробник, якість і кількість елементів, максимальна потужність, а також наявність захисних діодів. Сьогодні покупець сонячної батареї опиняється перед вибором: монокристалічні і полікристалічні.

  • монокристалічні. Вони відрізняються високим відсотком ккд, і з кожним роком експлуатації заявлений показник практично не знижується. Монокристалічні системи досить надійні і, на думку фахівців, вважаються кращими серед інших пропозицій, особливо для регіонів з палючим сонцем. Працюють в односторонньому напрямку, за рахунок чого і підвищується ефективність.
  • полікристалічні. Тут кристали об’єднані в фотоелементи. Такий вид батарей підійде більше для невеликих потреб постачання електроенергії – дача або заміський будинок. Вони поступаються за ефективністю монокристалічним, але зате і коштують дешевше. Застосовуються в регіонах з будь-яким типом активності сонячних променів.

Зниження потужності сонячної панелі в процесі експлуатації може знижуватися, і найчастіше це пов’язано з якістю ламінуючої плівки. Так як агресивна дія ультрафіолетових променів погіршує її прозорість. А результатом затемнення плівки є знижена прохідність світла і відсоток вироблюваної потужності енергії і її перетворення. Тому не економте гроші на якості модулів, вибирайте grand a з високим показником ккд.