13 причин болю в попереку у жінок, їх особливості та лікування

0
28

Згідно зі статистикою, вісім з десяти чоловік хоч раз в житті, але відчували болі в області попереку. Причому більша частина — це люди репродуктивного, працездатного віку. Чому болить поперек у жінок? причин може бути безліч, як фізіологічних, так і патологічних.

Дуже важливо знати, коли необхідно бити тривогу і звертатися до фахівця, а в яких випадках поперековий біль не представляє шкоди для здоров’я. Ось про це ми сьогодні і поговоримо.

Види поперекових болів

Для визначення причини хворобливих відчуттів в області попереку, необхідно звертати увагу на характер болю. У медицині під болем в попереку розуміють давність її виникнення. Якщо біль триває кілька тижнів, але не більше трьох місяців, вона називається гострою. Понад дванадцять тижнів-хронічної.

Величезне значення має і те, як жінка відчуває саму біль. Її поділяють на два види – гостра і тягне.

Гостра

Гостра, пронизує біль може бути зосереджена в одній точці або віддавати на сусідні ділянки тіла, наприклад, в ногу або сідницю.

Такий вид болю – це реакція організму на запальний процес або дегенеративну патологію.

найчастіше гострий біль виникає через:

 • роздратування тканин;
 • порушення роботи гладкої мускулатури.

Тягне

Якщо поперек ниє, то це вже не захисна реакція організму, а сигнал про хронічний перебіг захворювання. При цьому мова не йде про фізіологічних болях, які є тимчасовим явищем.

Чому болить поперек у жінок – фізіологічні причини

Найпоширеніша причина поперекових болів – малоактивний спосіб життя. М’язи спини і хребет відчувають напругу від довгого сидіння за комп’ютером або стояння на ногах. Такі болі характерні для офісних працівників, касирів, продавців, перукарів.

Але є й інші фізіологічні причини, які можуть привести до хворобливих відчуттів в нижній частині спини.

У період очікування малюка, організм жінки кардинально перебудовується. І змінюється не тільки гормональний фон, але і відбуваються інші зміни. Плід росте, а значить, збільшується і матка. Вона сприяє зміні центру ваги, у жінки збільшується прогин в області попереку. Поступово збільшується вага також створює додаткове навантаження на хребет і м’язи спини.

Це і є основні причини болю в попереку у жінок під час вагітності. Але не завжди вони бувають безпечними. Якщо після нетривалого відпочинку болю не зникають, то це може служити передвісником викидня, а на пізніх термінах – починаються пологів.

У першому випадку біль супроводжується болями, що тягнуть внизу живота, кров’яними виділеннями. У другому-починаються сутички, відходять води.

Менструація

Жіноче здоров’я безпосередньо залежить від її гормонального фону, який змінюється регулярно напередодні настання менструації.

Багатьох жінок перед або під час місячних турбують тягнуть і ниючі болі в попереку. Цей стан проходить само собою після того, як закінчиться менструація. Як правило, найбільш сильні болі наступають в перші три дні циклу.

Клімакс

У період менопаузи у жінки спостерігається потужна зміна гормонального фону. Рівень естрогенів поступово знижується, а інших гормонів-зростає, і це неминуче відбивається на загальному самопочутті.

Зазвичай жінки страждають від припливів і перепадів настрою, але у деяких з’являються і поперекові болі. Втім, симптом не дуже поширений, як правило, хворобливі відчуття в попереку у літніх жінок з’являються внаслідок патологічних проблем в хребті.

Зайва вага

фото: https://pixabay.com/photos/thick-overweight-obesity-weight-373064 /

надлишкова маса тіла викликає колосальне навантаження на хребет, внаслідок чого:

 • змінюється постава-через жирових відкладень на животі корпус прагне відхилитися назад;
 • зменшується міжхребцевий простір;
 • утворюються міжхребцеві грижі;
 • пошкоджуються і випадають диски;
 • затискаються нервові закінчення;
 • з’являються кісткові нарости;
 • порушується рухливість хребта.

І чим більше зайвих кілограм, тим серйозніше страждає спина.

Перенапруження м’язів спини

Фізичні вправи, незвична робота, малорухливий спосіб життя можуть викликати перенапруження м’язів. У м’язовій тканині утворюється велика кількість молочної кислоти, яка і викликає крепатуру.

Щоб позбутися від дискомфорту, досить прийняти розслаблюючу ванну і на кілька днів забезпечити спині спокій. Це не означає, що потрібно постійно лежати, просто спробуйте зайнятися іншою справою, щоб знизити навантаження на м’язи спини.

Розмір грудей

Власниці великих грудей часто страждають від болю в спині. Це пов’язано з порушенням статики. Великі груди призводить до сутулості, змінює поставу, викликає дискомфорт в хребті.

Змінюється центр ваги, що провокує розвиток міжхребцевих гриж і виникнення остеохондрозу.

Патологічні причини болю в попереку у жінок

Дискомфорт в спині, гостра або ниючий біль в поперековій області можуть бути симптомами безлічі захворювань.

Хвороби хребта

https://www.pexels.com/ru-ru/photo/4506110/

Причинами болю в попереку у жінок можуть бути зміни в структурі хребта – різні захворювання, пов’язані з опорно-руховим апаратом. До них відносяться спондильоз (він же остеохондроз), грижі міжхребцевих дисків, запальні процеси, неправильна робота м’язів і зв’язок.

Хворобливі відчуття, безпосередньо пов’язані з хребтом, називають первинними. А ось якщо болі в попереку були викликані порушенням в роботі внутрішніх органів, які знаходяться в безпосередній близькості до хребта, називають вторинними.

При остеохондрозі відбувається ущільнення і деформація хребців, по їх краях з’являються кістяні нарости, що нагадують шипи. Дуже довго вважалося, що спондильоз має вікові причини, але потім було доведено, що причинами остеохондрозу можуть бути «сидячий» спосіб життя, коли спостерігається підвищене навантаження на поперек при роботі за комп’ютером. Тобто хвороба стрімко молодшає, і все частіше зустрічається у молоді.

Біль виникає через сплощення міжхребцевих дисків і защемлення або здавлювання нервових корінців. Нервові закінчення на латині називаються» radix», тому в народі біль в попереку часто називають радикуліт.

Запальні захворювання хребта також призводять до болів в попереку. Вони зустрічаються рідше, ніж остеохондроз, але лікуються набагато важче. Біда в тому, що пацієнти затягують з візитом до лікаря, і часом звертаються через кілька років (в середньому, через сім) після появи перших симптомів. За цей час зміни в хребті можуть стати незворотними і навіть привести до інвалідного візка.

Сколіоз

Вроджене або набуте викривлення хребта завжди супроводжується болем.

для поперекового відділу характерні наступні види сколіозу:

 • звичний, тобто виник ще в дитячому віці через неправильну поставу;
 • рахітичний-остання стадія порушення метаболічних процесів в дитячому віці;
 • ревматичний – зустрічається частіше у дорослих людей через важких патологій суглобів;
 • паралітичний – настає параліч м’язової тканини після перенесеного поліомієліту.

Перелом хребта

Нерідко виникає у літніх жінок на тлі остеопорозу – підвищеної ламкості кісток. У молодих представниць слабкої статі це може бути наслідком травми після падіння, удару, занять активними видами спорту, різного виду аварій.

Цей стан вимагає негайної медичної допомоги. І навіть при сприятливому прогнозі, жінку будуть періодично турбувати болі, не виключені зміни постави, розвиток різних ускладнень.

Гінекологічні хвороби

фото: https://pixabay.com/photos/woman-body-pain-pijamas-discomfort-5941896 /

Біль в попереку у жінок нерідко є симптомом гінекологічних хвороб. Наприклад, при часто зустрічається запаленні яєчників – аднекситі. Больові відчуття можуть бути як з одного боку, так і двосторонньої, в залежності від того, в одному або в двох яєчниках протікає запальний процес.

крім наростаючого болю в попереку, жінку можуть турбувати:

 • підвищена температура;
 • загальна слабкість;
 • характерні виділення;
 • неприємні відчуття під час інтимної близькості.

доПоперековим болів можуть привести:

 • ендометріоз;
 • кісти;
 • міоми;
 • поліноз;
 • пухлини різного походження.

Зазвичай все це супроводжується підвищенням температури, появою виділень, збоєм менструального циклу, болями внизу живота.

Захворювання нирок

Якщо жінка відчуває ниючий біль в попереку, яка «повзе» вгору або зосереджена з лівого або з правого боку, то не можна виключати порушення в роботі нирок або сечового міхура. Одним із симптомів пієлонефриту є біль в області попереку.

Крім цього додаються ранкові набряки обличчя, підвищений тиск, температура.

Онкологія

Больовий синдром в поперековій області може бути ознакою розростання новоутворень. Але в цьому випадку з діагностикою проблем не виникає – біль в попереку з’являється, як правило, на пізніх стадіях онкології.

фото: https://pixabay.com/photos/winter-snow-the-snow-falls-3016302/

Від чого болить поперек у жінок? часто причиною хворобливих відчуттів може стати банальне переохолодження. В цьому випадку жінки можуть відчувати озноб, підвищення температури, спазми в нижній частині живота.

Переохолодження може призвести до міозиту – запалення м’язової тканини. З’являється ниючий біль, яка посилюється при рухах, віддає в ногу, сідниці або верхню частину спини.

Щоб з’ясувати причини болю в попереку у жінок, необхідно звернутися до фахівців. Насамперед потрібно відвідати терапевта або невролога. А ось якщо є повна впевненість, що поперек болить через травму, то можна відразу звернутися до травматолога.

У більшості випадків терапевт перенаправить пацієнтку до невролога, а також порадить сходити до гінеколога – дуже часто поперекові болі виникають через гінекологічних проблем.

При захворюваннях нирок потрібно буде відвідати уролога або нефролога. А при виявленні порушень в роботі інших органів, необхідно звернутися до профільного фахівця. Первинне обстеження зробить терапевт, він і вирішить, до якого вузького фахівця направити пацієнтку.

Методи діагностики

Щоб поставити правильний діагноз, необхідно провести ряд досліджень.

 • загальний аналіз крові. покаже рівень осідання еритроцитів, якщо він підвищений, то це говорить про запальні процеси. Збільшена кількість лейкоцитів також показує на запалення або інфекцію. А низький гемоглобін вказує на виражену анемію, по якій можна запідозрити наявність пухлин.
 • аналіз сечі. призначається, щоб виключити захворювання нирок. Якщо вони підтверджуються, то необхідно зробити узд цих органів.
 • рентген. покаже порушення структур хребта, запалені хребці, передбачуване місце защемлення нерва.
 • кт (комп’ютерна томографія). дає можливість лікарю «заглянути» всередину хребта, щоб оцінити кісткові пошкодження.
 • мрт (магнітно-резонансна томографія). найефективніший метод діагностики, завдяки якому можна виявити грижі, защемлення, зміни в судинах і м’язової тканини.

Перша допомога: як зняти біль

Як допомогти собі при різкого болю в попереку? 8. Запам’ятайте рекомендації фахівців.

 • прийміть зручне положення і спостерігайте за характером болю. Для подальшої діагностики лікаря необхідно знати, коли вона посилюється, чи є нудота, блювота, головний біль, інші супутні ознаки.
 • зафіксуйте поперек широким поясом, шарфом, еластичним бинтом або іншим стягуючим матеріалом, щоб знизити навантаження на хребет.
 • якщо причиною болю стала травма, то необхідно прийняти знеболюючий протизапальний препарат, наприклад, диклофенак.
 • сечогінні засоби допоможуть швидко зняти набряк і усунути запалення.

що не можна робити? це:

 • приймати знеболюючі, якщо не з’ясована причина хворобливих відчуттів;
 • гріти і розтирати поперек – це може викликати посилення запального процесу;
 • звертатися до непрофесіоналів для вправляння хребців, масажу та інших маніпуляцій.

Принципи лікування

Після встановлення діагнозу проводиться лікувальна терапія. Якщо болі в області попереку у жінок виникли через порушення в роботі внутрішніх органів, то лікувати необхідно основне захворювання. Про це подбати профільний фахівець. А больові відчуття в попереку будуть зніматися знеболюючими препаратами.

А ось у випадку з хворобами хребта застосовується дещо інше лікування. Пацієнтці необхідно буде знизити навантаження на хребет – не піднімати тяжкості, не займатися важкою фізичною працею, схуднути, якщо є зайва вага, менше часу проводити на роботах, пов’язаних з «сидячим» способом життя або тривалим перебуванням на ногах.

Для зменшення болю лікар призначить нестероїдні протизапальні препарати (нпзп), які знизять запальний процес. Порадить комплекс лікувальної фізкультури-активно рухатися не тільки можна, але і потрібно, головне, уникати стрибків, бігу, ігрових видів спорту.

При болях в хребті протипоказаний постільний режим – обов’язково потрібно рухатися, інакше лікування тільки затягнеться. Навіть при наявності корінцевого синдрому вставати з ліжка рекомендується не пізніше, ніж через два дні постільного режиму.

Фізична активність при запальних захворюваннях хребта-це основний шанс не стати інвалідом. М’язовий корсет необхідно постійно зміцнювати, щоб він підтримував хребет. Але вправи для зміцнення спини роблять тільки в стані ремісії, коли купирован гострий больовий синдром.

https://pixabay.com/photos/wellness-massage-relax-relaxing-285587/

медикаментозне лікування в періоди гострого болю крім нпзп включає в себе:

 • міорелаксанти, розслаблюючі затиснуті м’язи;
 • вітаміни групи в, що поліпшують харчування і відновлення пошкоджених нервових закінчень.

Фізіопроцедури,» блокади», що підтримує бандаж і масажі допомагають усунути хворобливі м’язові спазми, але мають швидше відволікаючий характер – після проведення всіх цих маніпуляцій біль дуже швидко повертається знову.

У важких випадках, коли не допомагає місцева терапія, вдаються до хірургічних втручань.

Висновок

Якщо протягом місяця поперек болить частіше одного-двох разів при цьому виключені фізіологічні причини, то це вже привід звернутися до лікаря. Чим раніше буде поставлений діагноз, тим швидше можна почати лікування і запобігти ускладненням.