Посадка малини — як правильно, коли садити

0
22

Популярний ягідний чагарник, який легко вирощувати – малина. Всього кілька рослин дадуть безперервний урожай протягом декількох місяців. Навіть на невеликій території рослини дають велику кількість чудових плодів. Малина-це не просто смачна ягода, а справжня вітамінна бомба. Вона містять вітаміни а, с, фолієву кислоту, антиоксиданти і численні мінерали. Ми пропонуємо дізнатися, як правильно проводити посадку малини – восени, навесні, влітку, коли і як посадити правильно саджанці.

Підготовчі роботи

Щоб кущі були здоровими і давали високий і смачний урожай, важливо вибрати і підготувати місце посадки і грунт.

Вибір відповідного місця

Малина воліє теплі, провітрювані, сонячні місця. Якщо ягідник розташований з південного боку будинку, кущі краще садити серед інших чагарників або під деревами, які захистять пагони малини від палючого сонця.

Просторе місце важливо для профілактики грибкових захворювань, які люблять з’являтися в місцях з поганою циркуляцією повітря.

Плантації малини зазвичай закладають на сонячних рівнинах або пологих схилах. Сильні вітри несприятливо позначаються на стані рослин, збільшується ризик пошкодження кущів морозами. Кущі будуть гірше рости в занадто швидко висихають місцях.

Малина розростається швидко і досить широко, тому варто садити її біля паркану або на шпалеру.

Підготовка грунту, внесення добрив

Щоб добре підготувати місце для малинника, варто почати роботи за квартал до дати висадки. Важливо знати, як правильно підготувати грунт для посадки. Кращий тип грунту для малини:

 • помірно волога;
 • родюча;
 • багата гумусом;
 • добре дренований;
 • для важких грунтів варто розглянути можливість посадки кущів на високих грядках;
 • зі злегка кислим

Відповідність ph грунту вимогам рослин може мати величезний вплив на успіх вирощування. Оптимальний рівень ph грунту становить 6,0-6,5, але на практиці він може незначно перевищувати ці значення; однак він не повинен бути нижче 5,5 або вище 8,0.

Рівень грунтових вод повинен бути не вище 40 см (наприклад, лес і легкі суглинки).

Занадто кисла реакція субстрату нейтралізується вапнуванням, яке слід провести перед посівом попередників. Доза вапна залежить від значення ph грунту і її щільності. За кілька тижнів до посадочних робіт слід удобрити ділянку гноєм або компостом в дозі 40-60 кг/10 м2 і перекопати. Якщо кущі садять в бідну грунт-варто використовувати суперфосфат в дозі 100 г/10 м2 і сульфат калію в дозі 200 г/10 м2.

Дачники при посадці додають в кожну ямку, ретельно перемішуючи з грунтом:

 • деревну золу (30-40 г) – вона замінює калійні і фосфорні добрива.
 • аміачну селітру (20 г) – дає рослині необхідний азот.
 • суперфосфат (40 г).

ретельно перемішуємо добрива з грунтом, інакше висока концентрація грунтового розчину біля коріння знизить приживлюваність саджанців або навіть викличе їх опік

Сівозміна і попередники

Важливо дотримуватися правильну сівозміну, щоб знизити ризик зараження грунтом хворобами і шкідниками.

Хороші попередники для малини:

 1. малину зазвичай вирощують після оранки сидератів.
 2. хороші результати приносить посадка їх після овочів сімейства капустяні, що вимагають ретельного догляду за грунтом, що не сприяють розвитку бур’янів.
 3. як попередники підходять олійні рослини, але такий вибір, швидше за все, зажадає ретельної прополки.

Небажані попередники:

 • уникайте садити малину на ділянках, де раніше росли інші види сімейства рожевих (розоцвітих).
 • потрібно уникати вирощування малини після картоплі, баклажанів, помідорів і перцю, цей вид попередників збільшує ймовірність захворювань кореневої системи.
 • малина, посаджена поруч з огірками, квасолею, схильна до ризику зараження павутинним кліщем.

Місце для саджанця необхідно прополоти, щоб інші рослини не забирали з грунту цінні поживні речовини.

При посадці малини потрібно внести добрива. Грунт, призначену для розсади, слід збагатити, змішавши її з компостом або підсипавши перед зимою гній. За 3 місяці до посадочних робіт варто викопати ямки і насипати на дно багатокомпонентне добриво.

не забуваємо добре перемішувати торф з грунтовою сумішшю в посадковій ямці або траншеї

Вибір саджанця, сорти і їх характеристика

Перш ніж приступити до посадкових робіт, слід придбати відповідні здорові саджанці. При покупці саджанців важливо звернути увагу на те, щоб саджанці виглядали здоровими, у них була сильна, добре розвинена коренева система, неушкоджені пагони. Саджанці з сухим корінням гірше приживаються. Можна трохи обрізати кінчики коренів і відрізати пошкоджені, сухі коріння.

Як визначити хороший саджанець малини? він повинен мати пагони діаметром не менше 0,7 см і не менше 3 коренів довжиною 10 см і товщиною 2 мм.

Малина досить сприйнятлива до захворювань – особливо вірусів, тому варто купувати саджанці з перевіреного джерела. На ринку є багато цікавих, простих у вирощуванні, морозостійких сортів. Нижче представлені популярні сорти малини, вирощувані в росії.

Опис популярного сорту малини таруса («малинове дерево») в нашій статті — https://wiki-dacha.ru/sort-maliny-tarusa-opisanie-i-foto

Саджанці краще садити відразу після придбання. Якщо немає можливості посадити розсаду в день покупки, слід помістити їх в ямки, присипавши грунтом, щоб коріння не пересихали занадто сильно.

Коли краще садити?

Кращі терміни посадки малини у відкритому грунті (для саджанців з відкритими корінням) – осінь (з вересня по початок листопада) або рання весна. Малину, що росте в горщиках, можна садити з ранньої весни до пізньої осені, допускається посадка малини влітку (в серпні, липні), в прохолодні, похмурі дні. Терміни робіт можуть варіювати в залежності від регіону.

У середній смузі, підмосков’ї посадку кущів малини проводять восени або навесні (для саджанців із закритою кореневою системою), саджанцям з відкритою кореневою системою необхідна вологий грунт, тому терміни посадкових робіт залежать від того, наскільки є можливість забезпечити молодим рослинам регулярний полив.

Найкращий час посадки саджанців малини настає, коли температура повітря ще досить низька, а грунт добре просякнута дощовою водою. В таких умовах молоді кущі швидше за все приживаються. Саджанці можна висаджувати восени в землю з вересня до початку листопада навіть при температурі близько 4 градусів цельсія. Молоді кущі слід замульчувати, щоб взимку вони не підмерзали.

Плюси і мінуси різних термінів посадки:

 • малина, посаджена в саду навесні, може погано плодоносити в перший рік вирощування.
 • при посадці навесні малини у відкритий грунт рослини часто гірше приживаються, погано ростуть, тому вимагають ретельного догляду, що полягає в регулярному, рясному поливі. Якщо вирішили садити навесні, це потрібно робити якомога раніше, коли земля ще волога.
 • перевага осінньої висадки-підвищена вологість грунту восени.
 • осіння посадка саджанців малини дозволить рослинам добре вкоренитися до зими і швидко почати ріст і розвиток навесні, дати плоди в перший рік.
 • пізня осіння висадка не так ризикована, як пізньовесняна. Однак молоді кущі можуть підмерзати після осінньої висадки, особливо в холодну, безсніжну зиму, тому рекомендується зробити земляні насипи навколо пагонів.
 • посадку навесні вибирають у разі, якщо восени необхідна хімічна боротьба з бур’янами на обраній ділянці (наприклад, препаратом «раундап»). Якщо на ділянці ростуть злісні бур’яни (пирій), краще витратити осінь на радикальну боротьбу з ним, ніж потім мучитися з прополками малинника.
 • посадка саджанців малини влітку найменш сприятлива, є ризик пересушити рослини, вони не так сильно розростуться.

Рання висадка саджанців також можлива, снігопад або невеликі заморозки не зашкодять добре розвиненим саджанцям.

Правила посадки і покрокова інструкція

При висадці більшої кількості рослин варто мати мотузку, молоток і кілки. Завдяки цим предметам ми зможемо точно визначити правильне розташування рослин.

схема посадки малини . важливо знати, яке має бути відстань між кущами, рядами малини. Слід забезпечити кущах місце і можливість вільного розвитку. Занадто густа плантація може давати знижений урожай, страждати хворобами. Рослини розростаються досить широко, тому дистанція повиннаБути наступна:

 • між саджанцями — 45-50 см;
 • між рядами – 1,5 метра.

Посадка саджанців малини-покроково для початківців:

 1. якщо куплений саджанець із закритою кореневою системою, занурте горщик з саджанцем в воду і вийміть з неї саджанець. Огляньте кореневу систему, обріжте сухі, зламані коріння.
 2. замочіть кореневу систему саджанця малини у воді на кілька годин (для саджанців з відкритою кореневою системою).
 3. викопайте ями відповідної глибини і ширини, щоб коріння могли вільно поширюватися по дну посадкової ями.
 4. на дно лунки налийте воду.
 5. помістіть саджанець в центр ямки. Рекомендована глибина ями для посадки розсади малини – 15-20 см.оптимальна глибина посадки – на висоту 3-х добре видимих бруньок (рахуючи від кореня). Перевірте, чи вертикально розташована рослина. Простір, що залишився засипте родючим, багатою перегноєм грунтом.
 6. акуратно утрамбуйте грунт навколо посадженого рослини, видаляючи повітря між шарами грунту.
 7. ретельно полийте посаджені рослини, створивши невелику лунку навколо кущика, що не дозволяє воді стікати в сторони.
 8. обріжте саджанці, щоб їх висота не перевищувала 30 сантиметрів.

саджанці з відкритою кореневою системою

саджанці із закритою кореневою системою (в контейнері)

Правильна посадка саджанця малини має велике значення, важливо правильно вибрати глибину:

 • занадто глибока посадка на важких грунтах може ускладнити, уповільнити ріст рослини;
 • занадто неглибока посадка теж шкідлива — в безсніжні, морозні зими рослини можуть вимерзати.

Прикоренева шийка саджанця із закритою кореневою системою після посадки повинна розташовуватися врівень з землею.

Мульчування

Малина погано переносить піщані грунти, тому що любить вологу, але не затоплення! варто замульчувати ділянку навколо куща, щоб створити рослині оптимальні умови. Для цього можна присипати рослини мульчею:

 • корою;
 • тирсою;
 • горіховою шкаралупою;
 • соломою;
 • шишками;
 • подрібненими зламаними гілками;
 • старою хвоєю;
 • злегка компостованими листям.

Мульча, крім іншого, забезпечить малині відповідну кислотність грунту. Шар мульчі повинен бути товстим – 5-10 див. Можна посадити малину на агроволокно або застелити простір між рядами темною плівкою, геотекстилем щільністю 200, які також запобігають ріст бур’янів. При посадці рядами уздовж рядів варто укласти крапельний полив, крапельниці встановлюють на відстані 20 см.

Способи посадки

Нижче представлені деякі методи посадки, використовувані дачниками.

Розмноження

Є кілька способів, що дозволяють розмножити малину у власному саду. З більшістю з них впораються навіть недосвідчені садівники.

 1. кореневими відростками-найпростіший метод, який передбачає розмноження молодими зеленими нащадками, що виростають біля основи материнської рослини. Їх відокремлюють з коренем і пересаджують.
 2. деревними живцями. Їх заготовляють восени (жовтень). Однорічні пагони діляться на фрагменти довжиною 15-18 см з хоча б однією добре розвиненою ниркою. Укорінюють живці у вологому піску.
 3. кореневі живці-в жовтні відокремлюють фрагменти кореневої системи рослини. Зрізи повинні бути довжиною 15-18 см, мати як мінімум одну нирку, з якої буде рости рослина.

Догляд після посадки

 • зрошення. У малини неглибока коренева система, що вимагає регулярного поливу, особливо в періоди посухи і зав’язування плодів. Вирощування малини без поливу можливо тільки на вологих грунтах. Підтримуйте відповідний рівень вологості грунту протягом сезону, особливо важливий регулярний полив при закладці плантації.
 • недавно посаджені саджанці потрібно укрити на зиму від морозів.
 • навесні мульчируйте рослини декількома сантиметрами торфу, перегною або гною, щоб грунт не пересихала занадто сильно.
 • краще садити малину на шпалеру або поруч з опорами. Ці чагарники сильно розростаються, утворюючи пагони довжиною 1,5-2 м.у перший рік після посадки слід натягнути шпалеру. Для цього закопайте 2 стовпа висотою 2-2,5 м на глибину 70 см, по 1 на двох кінцях ряду. Між ними протягуємо дві оцинковані дроти на висоті 1 і 1,8 м і прикріплюємо до них пагони.

традиційні системи шпалер для малини

Як пересадити кущ?

Якщо з якоїсь причини доводиться пересаджувати малину в інше місце, не варто турбуватися. Вважається, що на одному місці малинник добре росте 10 років, потім грунт виснажується і кущі варто пересадити на іншу ділянку, хоча часто цього ніхто не робить.

Навіть дорослі чагарники вимагають відповідних умов, тому при пошуку нового місця потрібно дотримуватися правил, згадані вище (садити кущі в родючий, злегка вологий грунт, на сонячні грядки). Не варто забувати про мульчування. Кущі виносять часткове затінення. Дорослі рослини сильніше тих, що були тільки що посаджені, але їм також не сприяють сильні вітри і морози.

Отже, посадка малини і пересадка – справа не дуже складна. Досить зробити кілька простих кроків, щоб милуватися красивими і здоровими кущами, а також насолоджуватися смаком стиглих смачних ягід.