Чому дитина скрипить зубами уві сні, і як вирішити цю проблему

0
29

Бруксизм

Скрегіт зубів (бруксизм) — часта проблема у дітей, яка викликає занепокоєння у батьків. Таке явище не відноситься до захворювань. Це симптом, який сигналізує про різні збої в ендокринній, травній і нервовій системах дитячого організму. Тут необхідно звернути увагу на інші зміни в поведінці дитини. Точну причину може встановити тільки лікар після ретельного обстеження.

Бруксизм-це патологічний стан, що виникає через надмірне стиснення щелеп.

У віці до 5 років зубний скрегіт спостерігається майже у 50% дітей. Це відбувається мимоволі і пов’язано зі спазмом жувальної мускулатури. Зазвичай патологія виникає вночі, нападоподібно по 10-15 секунд. Напади можуть повторюватися і в денний час. При цьому денний скрегіт зубами доставляє батькам більше занепокоєння, так як він більш помітний.

Стоматологи виділяють кілька симптомів у дитячого бруксизму (до 5 років): ерозивна стирається молочних зубів, порушення прикусу і звуження зубних дуг. Зазвичай скрегіт зубами проходить самостійно при досягненні дитиною статевої зрілості. У підлітків і молоді скрип зубами — рідкісне явище.

Недосвідчені батьки іноді пов’язують появу неприємних звуків з глистами. Але дослідження показують, що наявність гельмінтів не впливає на появу скрипу. Чому деякі люди пов’язують ці два стани між собою, невідомо. Можливо, розмножуючись, глисти здатні мігрувати через ротоглотку або задній прохід, викликаючи нічний свербіж анальної області.

Причину скрипу зубами потрібно шукати в іншому місці. У немовляти це пов’язано з прорізуванням зубів. Найчастіше проблема проявляється на восьмому місяці і пізніше, коли вже з’явилося кілька зубів на верхній і нижній щелепі.

У малюка незріла нервова система, а молочні різці дратують прилеглі до них нервові волокна, в результаті слинотеча посилюється, а м’язи щелепи спазмуються. Але скрипіння у немовлят зазвичай невиражене і триває кілька секунд. Деякі фахівці вважають, що проблема з’являється через сильний больового імпульсу.

діти однорічного віку і старше скриплять зубами з іншої причини:

  1. Неправильний прикус — при неправильному формуванні щелепи і порушення положення зубів перерозподіляється навантаження на м’язи, тому вночі і вдень може виникати скрип.

  2. Спадковість-батьки можуть мати схильність до бруксизму і періодично скрипіти зубами, тому ця ознака проявиться і у дитини.

  3. Дефіцит кальцію-може проявитися як у однорічної дитини, так і у малюка більш старшого віку. Кальцій необхідний для скорочень м’язів, його нестача викликає спазм. Іноді це локальне судомне напруження мускулатури щелеп.

  4. Нервове перенапруження-така причина бруксизму характерна для дошкільнят та учнів молодших класів. Дратівливою дією володіють комп’ютерні ігри, психотравмуючі ситуації, перегляд телевізора перед сном і навіть перший похід в сад або школу.

  5. Стоматологічні причини-неправильно виконані пломби, які підносяться над коронкою зуба і не дають змикатися щелепи, а також патології тканин пародонту або скронево-нижньощелепного суглоба.

Скрипіти зубами в денний час можуть діти з деякими патологіями нервової системи.

Профілактика

Бруксизм в ранньому віці піддається профілактиці. Батькам рекомендують переглянути розпорядок дня. Останній прийом їжі повинен бути не пізніше, ніж за 2 години до сну. З 4-5 місяців грудничку можна давати гризти яблуко або моркву ввечері, щоб його м’язи втомилися і не стискалися в поза.

Протягом дня батьки контролюють, щоб дитина не робила довільні рухи щелепами, не скрипів ними, висловлюючи негативні емоції. Перегляд телевізора і перебування біля монітора комп’ютера або телефону обмежують до 2 годин в день. Перед сном бажано повністю відмовитися від таких розваг і приділити час спокійним настільним іграм, прогулянці на свіжому повітрі або читання книг. Увечері потрібно намагатися підтримувати позитивний емоційний настрій дитини, щоб забезпечити йому спокійний сон.

Для профілактики дефіциту кальцію з жовтня по березень педіатри рекомендують приймати невеликі дози вітаміну d. Він необхідний немовлятам до року, але дослідження показують, що і в старшому віці зустрічається недолік кальцію, тому школярам можна переходити на комплекси кальцію з вітаміном d або мультивітаміни.