Дайте мозку розслабитися!

0
132

З безсонням у житті стикається кожна людина, адже крім того, що відсутність сну є проявом багатьох захворювань, це також варіант норми — ніхто в житті не застрахований від усіляких переживань, що заважають заснути і змушують ворочатися в ліжку «до перших півнів».


З безсонням у житті стикається кожна людина, адже крім того, що відсутність сну є проявом багатьох захворювань, це також варіант норми — ніхто в житті не застрахований від усіляких переживань, що заважають заснути і змушують ворочатися в ліжку «до перших півнів».
Найголовніше, що потрібно пам’ятати про безсонні: ця неприємність є в першу чергу, великою проблемою для головного мозку. Адже не дарма сон можна представити як розлите гальмування кори великих півкуль, для мозку – це час сповільнити ритм сучасного життя, заспокоїти всі емоційні бурі, залагодити всі проблеми і розслабитися. Навряд чи варто говорити про безсонні, якщо це — всього лише поодинокі епізоди, що виникають вкрай рідко, не систематично і з різних причин – то дитина поїхав, то на роботі аврал, то комп’ютерних ігор занадто багато…. У таких ситуаціях можна говорити про нервовому перенапруженні головного мозку, при якому, сон нормалізується протягом трьох днів, а у деяких щасливчиків, на другу ніч ніяких слідів від проблем зі сном не залишається.
У всіх людей безсоння протікає по-різному, але все ж проблем зазвичай дві – деякі не можуть заснути, а деякі, навпаки, добре засинають, а потім прокидаються і довго не можуть заснути. Вранці дискомфорт і розбита голова як від однієї, так і від другої проблеми, сенс один – головний «керуючий» в нашій голові не розслабився.
У самій початку і відсутності об’єктивних ознак для безсоння, можна спробувати впоратися з проблемою самостійно. Для цього варто переглянути свій режим дня, список продуктів, що вживаються перед сном, заборонити собі перегляд несамовитих фільмів і комп’ютерних ігор. Свіже повітря, тепла розслаблююча ванна з седативними травами, тепле молоко з медом завжди тільки допомагають для нормалізації процесів засипання. Потрібно простежити, щоб сну не заважали різкі запахи і звуки, зайве світло. Далеко не останнє місце належить і правильно обраної ліжку, яка бажано повинна бути тільки з натуральних тканин, бути не надто спекотною і не холодною, подушку краще підбирати ортопедичне. Дуже хорошими властивостями володіє постіль з чистої вовни, з нею не жарко влітку і не холодно взимку, тіло не потіє під час сну. Якщо безсоння не зайшла занадто далеко, мозкових порушень ще немає, то найчастіше цих простих прийомів вистачає, і безсоння поступово йде.
Наші люди люблять себе лікувати, але постарайтеся утриматися від безконтрольного прийому снодійних та інших лікарських речовин для налагодження процесів сну. Самостійне лікування порушень сну може легко призвести до залежності від ліків або сприяти переходу безсоння у хронічну форму, що лише зробить ситуацію ще гірше і складніше. Через деякий час повернення безсоння гарантований, а разом з нею можуть виникнути ускладнення у вигляді необоротних змін у структурі головного мозку, що згодом може дати поштовх до розвитку психічних захворювань.
Слід пам’ятати про те, що для відпочинку мозку потрібно близько 8 годин повноцінного сну, бажано, щоб сон почався до 12 годин ночі, десь близько 9 або 10 вечора і закінчився близько 6 ранку, цього часу достатньо для розслаблення. Неодноразові міркування про корисність сну до 12 годин ночі цілком виправдані, це дійсно самий цілющий і благотворно впливає на відпочинок, сон. Якщо сну не відбувається, в організмі починають відбуватися різні алгоритми, пов’язані з порушеннями обмінних процесів, що в подальшому може легко призвести до появи навіть психічних захворювань і станів, наростаючих порушень сну у вигляді тривалої хронічної безсоння. Вчені встановили, що якщо у людини з народження є схильність до якогось психічного розладу, то після довгих ночей без сну, це розлад обов’язково вилізе. Не треба втішати себе думками, що ці розлади бувають у інших, вони бувають практично у кожного другого, так що про сон слід гарненько подбати. Крім того, відсутність сну може призвести до розвитку депресивного стану, тривожного синдрому, виникнення панічних атак у нічний час.
Серед причин, що викликають безсоння виділяють вживання деяких ліків – транквілізаторів, наркотиків, психотропів, снодійних, а також надмірне вживання алкоголю, вимушена відсутність сну з-за роботи в нічний час, психоемоційні навантаження на головний мозок у вигляді стресових реакцій, черепно-мозкові травми, інтоксикації, захворювання, при яких відбувається зміна внутрішньочерепного тиску і зміни в кровопостачанні головного мозку.
Цікавий факт, що нічні кошмари, які також приносять неймовірні муки людям, мають ту ж природу, що і безсоння, тому не тільки безсоння – привід для візиту до лікаря, але і «сни-жахи» теж.
Потрібно полюбити себе в повному обсязі і не відкладати лікування безсоння на «авось сама пройде» або на потім, як часто буває. Життя головного мозку без відпочинку, на знос, відгукнеться нищівним ударом по психічному здоров’ю в цілому.