Функції жала у бджіл, де воно знаходиться і як виглядає, як дістати після укусу

0
13

Щоб захистити себе від природних ворогів, бджоли використовують спеціальний орган, розташований в нижній частині черевця. Спеціальні залози виробляють отруйні речовини, які надходять в жало і при необхідності впорскуються в тіло противника. Як ще комахи використовують жало і чому бджоли гинуть після його використання, розберемося в подробицях далі.

Де знаходиться і як виглядає жало у бджоли

жало є зміненим органом розмноження, який розташовується в задній частині черевця комах. Якщо робочі особини використовують його для захисту від зовнішніх ворогів, то королева вулика за допомогою жала відкладає яйця, а в рідкісних випадках застосовує для боротьби з іншими матками.

Залежно від віку, статі і породи комах бджолине жало може відрізнятися конструкцією і розмірами від 2 до 4 мм.

  • загострений яйцеклад має щербини. У робочих особин таких насічок на жалі налічується до 10, у матки – не більше 4.
  • нерухома частина складається з подовжених пластин, санчат, їх відростків і щупиків.
  • рухома частина загостреного відростка має більш складну конструкцію, складається їх великої пластини у формі трикутника, отруйних залоз, безлічі пластинок у формі квадрата, стилетів, м’язів і спеціального відділу для накопичення отруйних речовин.

Найбільший розмір жала у королеви вулика, яка використовує його за прямим призначенням для відкладання яєць.

Важливо! яйцеклад мають тільки особини жіночої статі, тому у трутнів цей орган повністю відсутня.

Функції жала і особливості отрути

Спочатку функції яйцеклада призначалися виключно для отримання потомства. Але в процесі еволюції орган змінився і став використовуватися комахами для захисту свого гнізда, нектару і кладки.

Черевна частина медоносних смугастиків рухома, легко згинається, що сприяє швидкому звільненню жала і цілеспрямованому удару по противнику отруйною речовиною. В процесі оборони захисний орган однієї особини випускає до 0,3 мг отрути, який проникає в тіло ворога. Якщо на людину нападає цілий бджолиний рій, то концентрація отруйних речовин доходить до 0,2 г, що може привести до летального результату.

Через численні зазубрин комахи не можуть дістати жало з шару епідермісу ворога, тому гостра голка залишається в шкірі і тривалий час продовжує виділяти отруйні речовини.

Отруйна речовина безбарвна, має приємний запах, інтенсивно використовується в народній і традиційній медицині для виготовлення різних препаратів і мазей.

Цікаво! на відміну від робочих особин королева вулика використовує орган для збільшення потомства в якості яйцеклада. Для захисту матка використовує жало тільки під час боротьби з іншими особинами жіночої статі, які претендують на верховенство у вулику.

Процес ужаливания

Щелепи медоносних комах не пристосовані для укусів і оборони від супротивників. Тому для свого захисту бджоли використовують жало, що знаходиться в задній частині черевця. Якщо смугастики перебувають в спокійному стані, жало знаходиться в спеціальному каналі і щільно закрито захисними пластинами.

При появі загрози бджоли згинають черевце, випускають голку в поверхню шкірного покриву ворога і впорскують отруту.

Відмінності від жала оси

На відміну від бджіл, жало у ос не оснащено зубцями, які його затримують в поверхні шкірного покриву ворога. Тому оси здатні нанести відразу ж кілька укусів.

Основні відмінності жала ос і бджіл:

  • жалящий орган ос не оснащений залозою з отруйною речовиною, отрута в тіло ворога надходить по протоці, який розташований між голкою і санчатами;
  • після укусу оса легко витягує жалить орган зі шкіри ворога без наслідків для свого здоров’я;
  • бджоли використовують захисний орган тільки в разі небезпеки, а оси можуть вжалити без особливих причин, відповідаючи на різкі рухи або сильні запахи агресивною поведінкою.

Факт! в процесі нападу оса може використовувати своє жало до 5 разів, не прибираючи жалить орган всередину черевця. Також ротові органи комах оснащені потужною, міцною щелепою, якою оси наносять укуси.

Скільки бджола живе після укусу

В процесі захисних дій зазубрений орган залишається в тілі ворога, а бджоли відлітають з відкритою раною. Через сильне пошкодження після укусу бджоли живуть кілька годин і гинуть.

якщо смугастики захищаються від комах, покритих жорстким хітиновим панциром, жалячий орган вільно витягується з тіла ворога, і бджола залишається живою і неушкодженою. Але в разі нападу інших бджіл або ос і отримання укусів, медоносні смугастики гинуть.

Що робити, якщо вжалила бджола

У разі укусу бджоли необхідно видалити жало з шкірного покриву, а рану обробити антисептичними препаратами. При схильності до алергічних реакцій необхідно прийняти антигістамінні препарати.

Також полегшити наслідки укусу комах можна за допомогою холодного компресу, знеболюючих ліків і харчової соди.