Усвідомлене мислення і робототехніка: 5 дисциплін, які можуть стати частиною шкільної програми

0
23

Фінансова грамотність, екологічне мислення, психологія, основи програмування — дисципліни, якими вже не здивувати школярів у всьому світі. Чи стануть вони частиною обов’язкової шкільної програми в росії або так і залишаться додатковими предметами — питання майбутнього.

Розповідаємо, як вже сьогодні дітям можна отримати корисні знання в цих областях, навіть якщо предмети ще не стали обов’язковими.

Фінансова грамотність

Дослідження нафі минулого року визначило, що в італії, росії та туреччині показники фінансової грамотності сьогодні досить низькі. А ось франція, канада і китай лідирують, і це цілком зрозуміло: в китаї фінансову грамотність викладають з наймолодших класів, а в канаді цей предмет є частиною національної стратегії.

Сучасні російські школярі можуть поліпшити цю статистику. А може, наша країна навіть стане лідером по фінграмості: адже у 82% підлітків у віці від 14 до 17 років вже є кишенькові гроші, а половина з них користується банківськими картами. Крім того, підростаюче покоління сьогодні буквально живе в гаджетах і краще дорослих орієнтується в технологіях і трендах.

У деяких зарубіжних країнах фінансова грамотність вже є в шкільній програмі. Так, у великобританії фінграмотність як самостійний предмет з’явився у всіх школах в 2014 році, в чехії в школи часто запрошують експертів у сфері економіки і фінансів, які діляться з учнями особистим досвідом і важливими лайфхаками, а в японії завдяки окремій програмі фіносвіти першокласники вже розбираються в тому, що таке вартість товару або послуги, вміють самостійно здійснювати покупки і розподіляти кишенькові гроші.

У російських школах предмет основи фінансової грамотності планують зробити обов’язковим до 2022 року. Дітей навчать, як правильно здійснювати фінансові операції, як дотримуватися правил безпеки в інтернеті, що таке кредити, ставки та інвестиції. Можна не чекати 2022 року і вивчати історію грошей і суть фінансових операцій в ігровій формі з самого раннього віку.

Екологічне мислення

У багатьох школах світу вже вивчають основи дбайливого споживання, економії ресурсів та екологічного мислення. В австралії та новій зеландії діти садять дерева, в сша і канаді школярі часто ходять в міні-походи (іноді замість уроків).

У російських школах проблеми екології обговорюють на факультативних заняттях або через суміжні з екологією предмети, наприклад біологію, або через позакласну діяльність. У росії вже з’являються ініціативи зробити предмет обов’язковим. Можливо, скоро предмет можна буде здавати на оге і єді, а поки школярі можуть перевірити свої знання у всеросійських олімпіадах з екології.

Робототехніка

Робототехніка-дисципліна одночасно творча і практична: діти придумують і втілюють в життя різні технічні задумки, але при цьому їх дії підпорядковані досить чітким алгоритмам, а в основі всього процесу лежить інженерна кмітливість. Курси робототехніки-прекрасний спосіб зацікавити дитину технічною професією, навчити його основам математичного мислення, а також розвинути лідерські якості та комунікативні навички.

Крім того, заняття робототехнікою припускають інтенсивну роботу в команді, а це означає, що по ходу навчання дитина навчиться взаємодіяти з іншими дітьми, обговорювати подальші кроки, розподіляти завдання і домовлятися.

З недавніх пір робототехніка більше не вважається суто чоловічим заняттям: існують жіночі групи, що спеціалізуються на створенні роботів. Деякі компанії також розробляють гендерно-нейтральні робототехнічні рішення: наприклад, робот-птах замість робота-ляльки або машини.

У російських школах окремого предмета «робототехніка» поки немає, але на уроці технології школярі можуть вивчати в тому числі і основи робототехніки. Далі за всіх в цьому предметі просунулися сша: кращі вузи робототехніки знаходяться саме там.

Розмови про затвердження уроку психології як обов’язкового в росії ведуться давно. Його планували включити в шкільну програму в 2020 році, але поки безуспішно. Проте в російських школах є окремі фахівці-психологи, провідні регулярні бесіди з учнями, проводяться факультативи і вебінари з експертами. На додаткових заняттях діти вчаться розпізнавати свої і чужі емоції, розрізняти їх відтінки і правильно з ними поводитися.

В європі і сша урокам психології приділяється багато часу: діти малюють свої страхи, опрацьовують тривоги з викладачами, діляться переживаннями і вчаться правильно висловлювати будь-які емоції. Так, наприклад, одна з технік роботи зі страхами в школі — гра worry dragon, де дитина малює на папері дракончика і ті проблеми, які його хвилюють, а потім «замикає» цього дракона за намальованою дверима.

У багатьох школах також практикується арт-терапія — спосіб вираження і опрацювання емоцій через творчість. У росії ж шкільні психологи роблять акцент на розмову: вони опрацьовують проблеми не тільки з учнями, а й з батьками і вчителями — проводять групові зустрічі та особисті терапії, на яких розбирають загальні та індивідуальні проблеми.

Основи програмування

Ще якихось років десять тому складно було уявити, що програмування стане окремим шкільним предметом, а не однією з тем на уроці інформатики. У багатьох російських школах цього предмету приділяють увагу поряд з математикою, фізикою і літературою. Вивчення мов програмування і web design-дисципліни, які сьогодні російські школярі починають вивчати з раннього віку. Можна заздалегідь перевірити навички дитини і підготувати його до обов’язкового шкільного предмету.

Фахівці рекомендують навчатися основам програмування з раннього віку: вже років з семи дитина зможе виконувати найпростіші дії, потренувати пам’ять, логіку і уважність. У цьому йому допоможуть різні курси, наприклад тренажер пам’яті, і вебінари. Крім того, є багато настільних ігор, не менш корисних в тренуванні пам’яті.

У найближчі десятиліття шкільна програма може сильно змінитися: актуальні предмети сьогодні, можливо, стануть буденними в майбутньому. Світ постійно змінюється: ставлення до витрат і особистих рахунків стає зовсім іншим, про екологічні проблеми говорять щодня, підвищується рівень стресу, що пов’язано, в тому числі, і з цифровізацією всіх сфер життя суспільства. І саме нові шкільні предмети, які, можливо, стануть обов’язковими-фінграмотність, екологія, психологія та програмування, допоможуть підліткам відповідати на нові виклики сучасності.